„Jak oni to zrobili, czyli o efektach specjalnych” - lekcja w kinie

8 listopada 2022 r. klasy 4a, 4b, 4c ,4d,  a, 5c, 5d, 6bi, 6c  uczestniczyły w ciekawej i świetnie przygotowanej lekcji w kinie Tomi, której temat brzmiał „Jak oni to zrobili, czyli o efektach specjalnych”. Zaproponowane przez Centrum Edukacji Filmowej spotkanie miało na celu przygotowanie dzieci do świadomego odbioru tekstu kultury jakim jest dzieło filmowe.
Uczestnicząc w interaktywnych zajęciach uczniowie dowiedzieli się co wspólnego z kinem mają matematyka, chemia, fizyka. Przekonali się,  jak duże znaczenie w historii efektów specjalnych mają Gwiezdne wojny. Odkryli czym są domalówki, dowiedzieli się, czy hobbici byli tacy niscy. Były też quizy, i zagadki problemowe: co to jest motion capture MO - CAP w filmie "Avatar. Istota wody"? Czy hobbici rzeczywiście są niscy? Jak powiększyć aktora? Z czego produkuje się sztuczny śnieg? Czym jest greenscreen? Jak wykonać odlew dinozaura?  Zobaczyli, jak aktor mógł zagrać tę samą postać 40 lat później. Po lekcji w niezwykłą podróż zabrał widzów film pt.: „Wilczy gang”.
Film z żywą akcją, magią, trójką "niedoskonałych" bohaterów, ale odważnie pokonujących swoje słabości, walczących o ocalenie świata. Odwieczny problem walki dobra ze złem, elitarna szkoła dla magików, przyjaźń trójki "wybranych" przywoływały skojarzenia z doskonale uczniom znaną serię o znanym czarodzieju Harrym Potterze.

tekst i foto: W. Sobieraj
w drodze do kina