Dzień Sybiraka i uroczyste pierwsze podniesienie flagi państwowej na maszt w ramach projektu „Pod Biało – Czerwoną”

W dniu 16 września 2022 r. odbyły się w szkole miejsko-powiatowe obchody Dnia Sybiraka oraz uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt w ramach projektu „Pod Biało – Czerwoną.”
            Na uroczystości obecni byli: Aleksandra Jarmakowska - Jasiczek wiceprezydent Pabianic, Gabriela Wenne - Błażyńska wicestarosta powiatu pabianickiego, przewodniczący Rady Powiatu Florian Wlaźlak; przedstawiciele Związku Sybiraków zarówno z oddziału łódzkiego jak i Koła terenowego z Pabianic z prezesem p. Ryszardem Szaławiło na czele; przedstawiciele środowisk kombatanckich w tym przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK; radni miejscy; nauczyciele szkoły oraz uczniowie.
Uroczystość rozpoczęła ceremonia pierwszego wciągnięcia flagi państwowej na maszt, który powstał w ramach projektu „Pod Biało - Czerwoną” pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
Zebranych powitała Pani dyrektor szkoły Ilona Paszkiewicz i zaprosiła do wysłuchania krótkiego programu słowno – muzycznego przygotowanego przez uczniów klas 5D (chór) i 5A (recytacja i narracja: Antoni Zientala, Antoni Moszyński, Gracjan Dzikolowski, Nikola Dzikolowska), 5C (śpiew: Natalia Adamska) pod kierunkiem p. Ewy Zawady, p Wioletty Sobieraj, p. Andrzeja Pasińskiego. Uroczystość prowadzili uczniowie Antonina Skiba klasa 8D oraz Mateusz Sobieraj klasa 8A. W składzie pocztów sztandarowych byli uczniowie klas 8A (Julia Nadera, Maja Jasińska, Mateusz Gorzelak) i 8D (Oliwia Okruszek, Maja Statkiewicz, Oliwier Stachera) pod opieką p. Krzysztofa Snochowskiego; poczet flagowy tworzyli uczniowie klasy 6A (Maria Karbowiak i Aleksander Łysiak) pod opieką p. Moniki Jęch – Dany. Na zakończenie złożono kwiaty pod pamiątkową tablicą - delegację szkoły tworzyli uczniowie klasy 8A (Patryk Piątkowski, Laura Wojtyniak, Weronika Malesa).
Za symboliczną datę wywózek uznaje się 17.09.1939 r. czyli dzień ataku Związku Sowieckiego na Polskę.

tekst i foto: A. Pasiński/E. Widz
uroczystość