Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy 2022

W dniu 2 października w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy. Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w dniu 15 czerwca 2016r, a obchodzony jest corocznie 2 października. To także rocznica urodzin Mahatmy Gandhiego- propagatora pacyfizmu.
Celem obchodów jest „szerzenie idei życia bez przemocy, umacnianie pokoju, głoszenie tolerancji i zwiększanie świadomości społeczeństwa w temacie”. Tego dnia nasze myśli szczególnie kierują się ku ofiarom przemocy fizycznej czy psychicznej.
Międzynarodowy Dzień bez Przemocy to także idealna okazja do edukowania młodych i pokazywania im, że każdy konflikt można rozwiązać bez użycia siły. Ważne jest, aby od najmłodszych lat zaszczepić w dzieciach kulturę pokoju i zrozumienia.
W ramach akcji, w gabinecie pedagoga szkolnego została wyeksponowana gazetka tematyczna, która przybliżyła uczniom genezę i istotę obchodów tego jakże ważnego święta. Trudno uciec od przemocy, jest ona bowiem wszędzie - na ulicy, w telewizji, w szkole i w domach. Warto więc stawiać jej czoła i reagować, kiedy komuś dzieje się krzywda. Zawsze powinna przyświecać nam jedna zasada- unikamy przemocy!
Przemoc to wykorzystanie swojej przewagi nad drugim człowiekiem (fizycznej, emocjonalnej, społecznej, duchowej). Mamy z nią do czynienia wówczas, gdy osoba słabsza (ofiara) poddana jest przez dłuższy czas negatywnym działaniom osoby lub grupy osób silniejszych (sprawcy przemocy).
Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich stał się ofiarą przemocy
NIE WAHAJ SIĘ! SZUKAJ POMOCY! REAGUJ! PRAWO STOI PO TWOJEJ STRONIE!

tekst i foto: M. Pintera