Ślubuję ci wolność, ojczyzno kochana

,,Największym zwycięstwem jest to, które odnosimy nad nami samymi’’- powyższe słowa należą do bohatera dwóch kontynentów - Tadeusza Kościuszki - i zachęcają nas do ponoszenia wysiłku, do pracy i zaangażowania.
Każda szkoła to miejsce, gdzie pielęgnuje się wartości. To wreszcie instytucja mająca swój wymiar państwowy, gdyż stoi ona na straży wolności słowa i służy krzewieniu wiedzy o przeszłości narodu. Prawda ta ma szczególne znaczenie jeśli odniesiemy ją do faktu, iż wiele szkół nosi imiona sławnych Polaków. Ten wyraz szacunku wobec ważnych postaci, które w przeszłości odegrały znaczącą rolę dla narodu, to także próba pokazania młodym pokoleniom wzorów do naśladowania.
Z okazji święta patrona, wszyscy nauczyciele i uczniowie przyłączyli się do działań organizowanych w tym wyjątkowym dniu w szkole. Wychowawcy klas przeprowadzili lekcje poświęcone życiu i działalności Tadeusza Kościuszki. Zorganizowano także szereg konkursów dla uczniów. Dzieci z klas I-III miały okazję zaprezentować swoje umiejętności plastyczne wykonując okolicznościowe medaliony. We współpracy ze świetlicą szkolną pod nadzorem Pani Justyny Nowak powstały piękne portrety Tadeusza Kościuszki. Do działania przyłączyli się także uczniowie klas V-VIII. Efekty prac uczniów można było podziwiać na korytarzu szkoły. Samorząd Uczniowski przy współpracy z Panią Anną Rosińską zorganizował dla uczniów konkurs na zaszyfrowane zagadki związane z postacią Tadeusza Kościuszki. Ponadto uczniowie klas V mogli sprawdzić znajomość sylwetki patrona w teście historycznym
Uzupełnieniem wszystkich działań była przeprowadzona przez Panią Annę Kulazińska, historyka i pasjonata życia Tadeusza Kościuszki, wyjątkowa lekcja w której uczestniczyli uczniowie klas III. Prelekcja przypomniała nam najważniejsze wydarzenia z życia Patrona. Mieliśmy okazję przekonać się, że Kościuszko człowiekiem wielkich czynów nie stał się z dnia na dzień. Wytrwale dążył do celu, sumiennie wywiązywał się ze swoich obowiązków, stawiał czoła przeciwnościom losu i rzetelnie zapracował na szacunek i uznanie. Była to zatem dla nas prawdziwa lekcja wychowawcza.
Samorząd Uczniowski bardzo dziękuje wszystkim, którzy przyłączyli się do wspólnych działań podjętych z okazji ŚWIĘTA PATRONA SZKOŁY.

tekst i foto: M. Pintera-Wall
prace uczniów