Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzony jest w dniu 10 października każdego roku. Ustanowiony został w 1992 r. przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego, która postanowiła zwrócić uwagę na problematykę zdrowia psychicznego. Główne cele Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego to rozpowszechnianie wiedzy na temat zdrowia psychicznego, zwiększanie świadomości społecznej odnośnie znaczenia zdrowia psychicznego oraz zachęcanie do podejmowania działań na rzecz zdrowia psychicznego.
Z tej okazji w tym ważnym dniu w naszej szkole odbywały się różne inicjatywy mające na celu profilaktykę zaburzeń psychicznych u dzieci. Uczniowie brali udział w pogadankach prowadzonych przez nauczycieli uczących na także psychologa i pedagoga szkolnego. Rozmowy z uczniami dotyczyły radzenia sobie ze stresem, poczucia własnej wartości, uzależnień behawioralnych. Uczniowie dowiedzieli się jak minimalizować ryzyko zaburzeń psychicznych, jak troszczyć się o siebie, czego potrzebuje nasz mózg , aby dobrze funkcjonować. Klasy młodsze zastanawiały się jak dbać o dobry nastrój.
Uczniowie podczas przerw dzieliła się swoimi sposobami na troski i smutki, a na koniec powstał wielki plakat z radami od uczniów dla uczniów.
Istnieje jednak kilka prostych sposobów, by zadbać o swoją kondycję psychiczną i poprawić samopoczucie:
Śmiej się
Jedz zdrowo
Korzystaj ze światła słonecznego
Ruszaj się
Odpoczywaj
Rozwijaj swoje zainteresowania
Dbaj o przyjaźń i znajomości
Dbaj o relacje z innymi ludźmi
Szukaj pomocy

Pamiętaj z każdej sytuacji jest wyjście, kiedy nie radzisz sobie sam szukaj wsparcia u rodziców, wychowawcy, pedagoga szkolnego.

tekst i foto: M. Pintera-Wall