Wycieczka do Centrum Nauki i Techniki EC1

10 stycznia uczniowie klas 4d, 5b oraz 5c wraz ze swymi wychowawcami udali się na wycieczkę do Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Pobyt w EC1 rozpoczął się od zwiedzania historycznej części elektrociepłowni. Pod okiem przewodnika uczniowie przeszli ścieżką opowiadającą o przetwarzaniu energii. Podczas oglądania kompleksu uczniowie zwiedzili wystawę „Przetwarzanie energii” w której poznali świat paliw, weszli do wnętrza kotła, zobaczyli jak turbina współpracuje z generatorem, zrozumieli po co są transformatory i własnoręcznie "wyprodukowali” prąd. Dodatkowo dowiedzieli się wszystkiego o przemianach energetycznych i urządzeniach pracujących w elektrowni oraz sprawdzili, czy energetyka może być ekologiczna.
Kolejnym punktem wyprawy były zajęcia edukacyjne w audytorium. Podczas zajęć „Mikro mieszkańcy naszych domów” uczniowie rozpracowali mikro gatunki zamieszkujące nasze domostwa, a przy okazji otrzymali również dużą dawkę ciekawostek ze świata bakterii, wirusów i grzybów.
Następnym etapem naszej wyprawy była ekspozycja „Rozwój wiedzy i cywilizacji”, która pozwoliła uczniom nie tylko samodzielnie poznać osiągnięcia ludzkości, ale również własnoręcznie odkryć ich tajniki wykonując prawdziwe naukowe doświadczenia. Uczniowie stali przed piramidą 3D, zobaczyli zorzę polarną, zostali kierownikami elektrowni atomowej, prześwietlili bagaż promieniami rentgenowskimi i sprawdzili, którędy ucieka ciepło. Wystawa „Mikroświat – Makroświat” pozwoliła przyjrzeć się wielkościom wszechświata oraz świata najmniejszych struktur, takich jak atomy, cząsteczki czy jony. W wyjaśnieniu zjawisk zachodzących w tych dwóch światach pomagały stanowiska z grą chemiczną czy losowaniem pierwiastków.  Ostatnim celem wizyty był wizyta w najnowocześniejszym w Polsce Planetarum. Pod kopułą o średnicy 18 m znajduje się ekran sferyczny o średnicy 14 metrów. Zaawansowany system projekcyjny pozwolił uczniom na zgłębienie tajników wszechświata. Podczas pokazu filmu uczniowie poznali wiele gwiazdozbiorów i dowiedzieli się dlaczego tak ważne dla ludzkości było wynalezienie lunety.
 Dzieci wróciły z wycieczki zadowolone, pełne wrażeń i nowych doświadczeń.

tekst i foto: M. Popłońska/W. Sobieraj
na wycieczce