„Mania – dziewczynka inna niż wszystkie”

Mania – dziewczynka niż wszystkie. Uczniowie klasy II d w ramach akcji „Książka z klasą” otrzymali w prezencie od jednego z naszych wspaniałych darczyńców książkę pt. „Mania – dziewczynka inna niż wszystkie”. Jest to historia pewnej małej dziewczynki z ogromną burzą loków na głowie, wielkimi marzeniami i wcale niełatwym charakterem. Mania, czyli mała Maria Skłodowska-Curie to opowieść, która w bardzo ciekawy sposób przybliża małym czytelnikom biografię polskiej noblistki. Dzieci dowiadują się nie tylko jaki ogromny wpływ miała na losy świata, ale także, o czym marzyła mała Mania, w co lubiła się bawić, dlaczego czasem strach było pokazać kawałek łydki, jak wyglądała przyjaźń z Albertem Einsteinem oraz jak zareagował świat, gdy jako jedna z pierwszych Maria zdała egzamin na prawo jazdy. Dzieci w bardzo prosty i przystępny sposób są wprowadzane również w świat skomplikowanej terminologii naukowej. Radioaktywność, atomy, pierwiastki, promieniowanie - te trudne pojęcia zostają tu jasno wytłumaczone, dzięki czemu każdy młody czytelnik bez problemu je zrozumie.

tekst i foto: P. Wendler
uczniowie