Spotkanie z oficerem Wojska Polskiego

„Oficer jest żołnierzem – obywatelem, na którym spoczywa szczególny obowiązek bronienia Ojczyzny i gotowości w każdej chwili oddania życia w Jej obronie”.

20 kwietnia 2023r. Szkoła Podstawowa nr 16 gościła Komandora Pawła Owsika – Szefa Centrum Operacyjnego w Centrum Operacji Morskich – w Dowództwie Komponentu Morskiego.
Pan Paweł pochodzi z Pabianic i jest absolwentem naszej szkoły, a przyjechał do nas z Gdyni.
Spotkanie skierowane było do uczniów klas ósmych w związku z wyborem dalszej drogi kształcenia.
Wykład miał na celu przedstawienie ścieżki kształcenia przyszłego oficera, zapoznanie z zadaniami Marynarki Wojennej, możliwościami rozwoju w zawodzie oficera MW i zasadami rekrutacji do Akademii Marynarki Wojennej.
Zachętą do wyboru tej drogi może być lista przywilejów oficera MW, m.in.
- stabilizacja finansowa, - stabilizacja mieszkaniowa, - gwarancja pracy po ukończeniu studiów, -rozwój zawodowy (możliwość podnoszenia kwalifikacji podczas kształcenia krajowego , zagranicznego),kursy językowe, - solidna emerytura.
Uczniowie poznali również kierunki kariery zawodowej (m.in. służba w 3 Flotylli Okrętów, 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, służba w Brygadzie Lotnictwa MW, Morskiej Jednostce Rakietowej, służba w jednostkach specjalnych – GROM, FORMOZA, służba w wywiadzie).
Komandor, mówiąc o obowiązkach i funkcji jaką pełni, zwrócił uwagę na to, że bycie oficerem MW to prestiż społeczny, etos oficera, obrońcy, bohatera, ale również obowiązek służenia narodowi i ojczyźnie.
Przedstawione informacje zostały wysłuchane przez uczniów z uwagą i być może zachęcą niektórych z nich do wstąpienia na drogę wojskowej kariery zawodowej.
Dziękujemy Komandorowi Pawłowi Owsikowi za przyjęcie zaproszenia.
Osoby zainteresowane mogą znaleźć szczegółowe informacje na stronie AMW.

tekst i foto: K. Jurek/T. Trzeszczak
wizyta pana komandora