Klasy 4 b i 4 d na wycieczce w Toruniu

Dnia 26 kwietnia klasy 4 b i 4 d wybrały się na wycieczkę do Torunia.
Po około trzech godzinach podroży autokarem dojechaliśmy na miejsce spotkania z Panią przewodnik.
Rozpoczęliśmy zwiedzanie od Starego Miasta. Wąskimi uliczkami przeszliśmy pod Krzywą Wieżę z którą związana jest legenda o zakochanym zakonniku.  Każdy z nas mógł poddać się „testowi prawości”.
Według legendy równowagę, opierając się plecami o ścianę wieży, utrzyma tylko człowiek prawy, wierny i uczciwy.  Podczas tego spaceru zobaczyliśmy  pomnik  Mikołaja Kopernika, ratusz, Katedrę NMP,  „Fontannę  ze złotymi żabkami” , osiołka z brązu, kamienice mieszczańskie z końca XIII-XVIII w., Dom Kopernika - przypuszczalne miejsce urodzin słynnego astronoma i Bulwar Filadelfijski ciągnący się wzdłuż Wisły na całej długości średniowiecznych murów miejskich.
Po tym spacerze średniowiecznym miastem udaliśmy się na posiłek. Zjedliśmy pyszny obiad.
Kolejnym punktem  wizyty w Toruniu był pobyt w Żywym Muzeum Piernika.
Pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej poznaliśmy rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotowaliśmy ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Po warsztatach piernikarskich udaliśmy się na drugie piętro Muzeum, które prezentuje manufakturę z początku XX wieku, którą zarządzało rodzeństwo Rabiańskich. Zobaczyliśmy oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec oraz kolekcję woskowych form.

Kolejnym punktem programu naszej wycieczki był udział w interaktywnych zajęciach o historii i legendach Torunia. „Dom Legend Toruńskich” to połączenie interaktywnego muzeum i teatru. Miejsce, które pozwoliło nam przenieść się w świat magicznych opowieści o mieście i jego historii.
Po zwiedzeniu największych atrakcji miasta dzieci miały możliwość zakupienia  toruńskich pierników i pamiątek.
Wycieczkę można zaliczyć do bardzo udanych.
Zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc.
Wróciliśmy do domu zadowoleni i pełni niezapomnianych wrażeń.
Opiekę nad uczniami sprawowali: Pani Katarzyna Jurek, Pani Wioletta Sobieraj oraz Pan Tymon Trzeszczak.

tekst i foto: W. Sobieraj
na wycieczce