Dzień Sybiraka i 95 rocznica założenia Związku Sybiraków

W dniu 15 września 2023 r. odbyły się w szkole miejsko-powiatowe obchody Dnia Sybiraka oraz 95 rocznicy założenia Związku Sybiraków.

Na uroczystości obecni byli: Paweł Rózga Sekretarz Miasta Pabianic, Gabriela Wenne - Błażyńska wicestarosta powiatu pabianickiego, Florian Wlaźlak przewodniczący Rady Powiatu; przedstawiciele Związku Sybiraków Koła terenowego z Pabianic z prezesem p. Ryszardem Szaławiło na czele; przedstawicieli środowisk kombatanckich w tym przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK; nauczyciele szkoły oraz uczniowie.

Uroczystość rozpoczęła ceremonia podniesienia flagi państwowej na maszt. Zebranych powitała dyrektor szkoły pani Ilona Paszkiewicz. Podczas uroczystości Pani dyrektor decyzją Prezesa Zarządu Głównego Związku Sybiraków została odznaczona Złotą Honorową Odznaką za Zasługi dla Związku Sybiraków. Następnie zaprosiła zebranych do wysłuchania krótkiego programu słowno – muzycznego przygotowanego przez uczniów klas: 6D Filip Stanek, Julia Sobczak, Bartosz Skiba, Anna Jeżewska; 6C Zuzanna Stępińska; 6A Antoni Zientala, Oskar Krzyżewski, Gracjan Dzikołowski; 5A Maria Wlazłowicz, Julia Tomczyńska; 3A Magdalena Kęcik, Zoya Israni; 4A Lena Masłowska pod kierunkiem nauczycieli p. Ewy Zawady, p Wioletty Sobieraj, p. Andrzeja Pasińskiego. Dekorację wykonała p. Oksana Pastuszko.

W składzie pocztów sztandarowych byli uczniowie 7B Aleksander Bardelski, Mikołaj Kacprzak, Jakub Dziuba, Julia Filipiak, Maja Kielan, Antoni Koźlak, Hanna Pabich, Nina Pioch pod opieką p. Katarzyny Jurek i p. Krzysztofa Snochowskiego; poczet flagowy tworzyli uczniowie klasy 7A Julia Stachurska, Maria Karbowiak i Aleksander Łysiak. Na zakończenie złożono kwiaty pod pamiątkową

Za symboliczną datę wywózek uznaje się 17.09.1939 r. czyli dzień ataku Związku Sowieckiego na Polskę.

tekst: A. Pasiński foto: E. Widz
zgromarzeni