Kampania "19 dni przeciw przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży"

Co roku w listopadzie realizowana jest światowa kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Podejmowane są różnorodne działania zwracające uwagę na prawa dziecka, godność, szacunek, bezpieczeństwo i wolność od przemocy. Kolorem kampanii jest pomarańczowy – to kolor ostrzegawczy, a symbolem kampanii – pomarańczowa wstążka.

Nasza szkoła aktywnie włączyła się w tegoroczną 4 edycję obchodów kampanii w Pabianicach. Jest ona realizowana przez grupę wolontarystyczną AGRAFKA, przy współpracy z Komendą Powiatową Policji w Pabianicach, Strażą Miejską w Pabianicach, Wydziałem Profilaktyki i Wspierania Rodziny oraz Zespołem Interdyscyplinarnym ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

W naszej szkole zrealizowane zostały zajęcia warsztatowe dla wybranych klas, które prowadzone były przez p. Pawła Zyska, Funkcjonariusza Straży Miejskiej
w Pabianicach. Funkcjonariusz podkreślił znaczenie prowadzonej kampanii, która ma za zadanie nie tylko przeciwdziałać przemocy, ale również budować właściwe postawy umożliwiające skuteczne przeciwdziałanie i reagowanie na to zjawisko.

Hasłem tegorocznej kampanii jest #10sekund. Dlatego przedstawiono uczniom ile można zrobić w tak krótkim czasie, żeby powstrzymać przemoc. Nie odchodź. Nie odwracaj wzroku. Obserwuj i reaguj adekwatnie do sytuacji. Bądź uważny/a.

Kampanię na całym świecie koordynuje genewska organizacja zajmująca się prawami dzieci i kobiet - Women’s World Summit Foundation, która co roku prezentuje raport z prowadzonych działań przed Organizacją Narodów Zjednoczonych. Na poziomie ogólnopolskim organizatorem kampanii jest Fundacja po DRUGIE.

tekst i foto: M. Pintera-Wall
kampaniaprzeciwprzemocy