31 MAJA - ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ PAPIEROSA

Co roku, 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Papierosa. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Światowy Dzień bez Papierosa został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów - głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób. Z okazji Światowego Dnia bez Papierosa w naszej szkole podjęte zostały działania edukacyjno-informacyjne na temat skutków zdrowotnych palenia tytoniu. Udostępniono uczniom materiały poglądowe w postaci ulotek i broszurek. Natomiast na korytarzu szkoły zostały zaprezentowane prace plastyczne uczniów dotyczące szkodliwości palenia papierosów. Ponadto uczniowie klas IV, V, VI mieli do rozwiązania test wiedzy na temat szkodliwości palenia papierosów. Jedno z pytań szczególnie zaciekawiło uczniów, gdyż musieli się wcielić w zespół agencji reklamowej, która przygotowuje kampanię społeczną, dotyczącą szkodliwości palenia. Wspólnie musieli wymyślić hasło reklamowe, logo akcji i plakat informujący o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą palenie tytoniu oraz informację o tym, gdzie można się zgłosić o pomoc. Szczególne gratulacje należą się klasom 5B, 5C i 5D, które jako jedyne wykonały do końca zadania. Mamy nadzieję, że dzięki realizacji programów oraz udziałowi w ogólnopolskich akcjach antytytoniowych przyczynimy się do świadomej odmowy sięgnięcia po pierwszego papierosa przez naszą młodzież.

tekst i foto: M. Pintera-Wall
31 MAJA - ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ PAPIEROSA